Zakaj hrano mečemo v smeti?
| Članek je bil prebran 1.764 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

V Evropi in tudi drugod v razvitem svetu v smeteh vsak dan končajo velike količine hrane. Po raziskavah in anketah, ki so jih izvedli med Evropejci, je razlog, zakaj hrana pristane v smeteh največkrat to, da je hrani potekel rok uporabe in da se je živilo pokvarilo. Če bi torej znali ustrezno razrešiti to dvoje, bi s tem prihranili denar in poskrbeli, da hrana ne konča na smetiščih.

Zavržena hranaČe gledamo širšo sliko, gre hrana v smeti tudi zaradi prevelike proizvodnje, prevelike ponudbe in tudi zaradi poškodovane embalaže ali hrane same. Veliko hrane, ki je trgovci ne uspejo prodati, konča v smeteh, ker ji poteče rok uporabe. V tem prav nič ne zaostajajo gospodinjstva, ki proizvedejo skoraj polovico (42%) živilskih odpadkov. Ker se vse velike spremembe začno pri posamezniku, je upati, da lahko z ozaveščanjem potrošnika največ naredimo na tem področju.

Pri tem je v ospredju gotovo ustrezno shranjevanje že kupljene hrane. Pri nakupih moramo biti seveda vseskozi pozorni na to, kaj dejansko rabimo in kaj lahko v določenem času (glede na roke uporabe) dejansko pojemo. Zato v trgovino hodimo z listki, na katerih naj bo označeno, koliko česa potrebujemo. Najslabši nakupi so impulzivni nakupi, ko kupimo stvari, ki jih ne potrebujemo ali pa kupujemo vsega v prevelikih količinah.
Na strani shranjevanja lahko po drugi strani storimo ogromno. V ta namen lahko uporabljamo vakuumske vrečke – z vakuumskim pakiranjem hrana ostane dlje časa sveža in jo lahko uporabimo tudi po tednu dni ali celo več. Živila lahko v vakuumskih vrečkah shranjujemo tako v hladilnikih kakor v zamrzovalnih omarah.

© 29. 03. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.