Nakup ali najem nepremičnine?
| Članek je bil prebran 1.430 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

V nekaterih državah je povsem običajno, da odrasli celo življenje preživijo v najetih nepremičninah, spet drugod je praksa, da si slej ko prej nepremičnino kupimo ter postanemo lastniki. Pri nas je miselnost povečini takšna, da si je potrebno hišo ali stanovanje slej ko prej kupiti, le redko kdo pa večino svojega življenja preživi v najemniški nepremičnini. Večina namreč misli, da je plačevanje najemnin neekonomično, saj bi tekom let za ta denar lahko kupili lastno nepremičnino. Do določene mere to sicer drži, po drugi strani pa je takšna logika tudi nesmiselna, saj vsi vendarle ne morejo do lastne nepremičnine, prav tako pa mesečno plačevanje najemnin še ne pomeni, da imamo nekaj 10.000 evrov, s katerimi lahko kupimo nepremičnino. Dilema, kako do lastne hiše, je zato med slovenskimi mladimi precej pogosta in pereča. Poglejmo si nekatere večne dileme, ki se vrtijo okoli vprašanja najema ali nakupa!

nepremičninePreden se odločimo za eno ali drugo možnost, se je potrebno pozanimati, kolikšen bi bil mesečni obrok kredita za nakup nepremičnine. Včasih se namreč izkaže, da ta ni bistveno višji kot je mesečna najemnina, zgodi pa se lahko tudi, da bi obrok celo nižji od najemnine. Pri najemniškem stanovanju je lahko dodaten strošek tudi nekajmesečna varščina, ki jo je potrebno plačati vnaprej, pogosto pa si je potrebno najemniško stanovanje ali hišo tudi v celoti opremiti, kar pomeni dodaten vložek v nepremičnino. V kolikor te najemniške nepremičnine ne bomo odkupili, je vlaganje v opremo vselej rizično, saj ne vemo, ali jo bomo lahko v drugi nepremičnini v celoti uporabili.

Pri nakupu je prvi pomislek običajno več 10 let odplačevanja kredita. To se sicer lahko sliši zastrašujoče, lahko pa to primerjamo s plačevanjem najemnine, pri čemer na koncu stanovanje ne bo naše. Pri kreditu je sicer res, da ga z obrestmi vred močno preplačamo, toda žal je to pogosto edini način, da lahko kupimo lastno nepremičnino. Če se za nakup na koncu odločimo, je potrebno paziti, da se z banko dogovorimo za ugoden kredit, pri katerem bodo mesečni zneski dovolj nizki, da bodo omogočali udobno življenje. Če zgolj eden od partnerjev ne zmore pridobiti dovolj visokega kredita, se lahko skupaj z drugim partnerjem ali s starši odloči za družinski kredit. Pri nakupu nepremičnine je potrebno v ozir vzeti tudi davke, ki jih moramo plačati državi.

© 26. 04. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.