Kako prostor učinkovito ogrevati z radiatorji?
| Članek je bil prebran 2.183 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Veliko slovenskih domov se v času zimskih in hladnih mesecev greje z uporabo radiatorjev. Kljub temu, da so radiatorji pri nas zelo razširjeni, pa se uporabniki pogosto pritožujejo, da je z radiatorji zelo težko uravnavati temperaturo prostora. Radiatorji so tako pogosto ali povsem hladni ali pa tako vroči, da se jih je težko oziroma boleče dotakniti. To seveda pomeni, da je zelo težko vzdrževati tudi prijetno bivalno temperaturo. Tako se pogosto zgodi, da so prostori, ogrevani z radiatorji, pogosto prehladni (in bi jih bilo potrebno dogrevati) ali pa so prevroči. V zadnjem primeru nato ljudje prostore pogosteje zračijo, s tem pa prihaja do nepotrebnih energetskih in toplotnih izgub. Ker je le težko pričakovati, da bi  v kratkem času prišlo do prenove radiatorskih sistemov nasploh, je bolje razmišljati v smeri večje kontrole nad delovanjem radiatorjev.

termostatski ventiliV ta namen se na tržišču pojavljajo tudi termostatski ventili, ki se jih namesti na radiator in s katerimi je lažje nadzirati jakost ogrevanja ter temperaturo v prostoru. Prednost takih ventilov je gotovo to, da se radiator segreva le do nastavljene temperature, nato pa s segrevanjem neha. Če temperatura prostora pade, se radiator ponovno vključi in segreje prostor na želeno temperaturo. Pri taki uporabi radiatorja so energetski prihranki lahko ogromni, povrh tega pa lahko na ta način dosežemo in vzdržujemo tudi prijetno bivalno temperaturo, brez da bi zato potrebno kar naprej regulirati radiatorje po našem domu. Termostatski ventili delujejo tako, da jih najprej nastavimo na želeno stopnjo (npr. na 3). Radiator nato prostor ogreje na želeno stopnjo – pri stopnji 3 je to nekje okoli 20 stopinj. Ko je ta temperatura v prostoru dosežena, radiator sam od sebe neha ogrevati prostor. Če temperatura v prostoru pade, se radiator sam vklopi nazaj in začne prostor dogrevati do nastavljene temperature. Največja prednost termostatskih ventilov v primerjavi z navadnimi je v tem, da se pri termostatskih ventilih radiator ustavi, ko je dosežena želena temperatura. Pri navadnih ventilih na radiatorjih seveda temu ni tako, ampak le ti nenehno beležijo porabo, če jih vmes ne ugasnemo. To pomeni, da ko je navadni ventil na radiatorju npr. odprt samo na pol, prostor ogreva nenehno, tudi, če je želena temperatura že dosežena. S tem pa seveda radiator beleži konstantno porabo, višji so tudi stroški ogrevanja. Pri navadnih ventilih je zato potrebno pogosteje prilagajati odprtost radiatorjev, kar pa je seveda nemogoče, ko nikogar ni doma.

Na koliko nastaviti termostatski ventil na radiatorju?

Termostatski ventil na radiatorju lahko nastavimo na poljubno stopnjo. Kljub temu strokovnjaki na področju ogrevanja priporočajo, da z ogrevanjem v notranjih prostorih ne pretiravamo, ampak si je smiselno prostore, v katerih bivamo, ogreti na okoli 20 ali 21 stopinj Celzija. V spalnici naj bi bile temperature za dober in krepčilen spanec še nižje, nekje med 18 in 19 stopinj. To pomeni, da je večino termostatskih ventilov, ki jih je mogoče kupiti na tržišču, priporočljivo nastaviti na stopnjo okoli 3. Na ta način bo notranji prostor ogret na okoli 20 oziroma 21 stopinj. Pri ogrevanju notranjega prostora namreč ne smemo pozabiti na to, da se prostor ogreva tudi s telesi ljudi, kuhanjem, pranjem, svetili, itd. Ko ugotovimo, na kateri stopnji termostatskih ventilov, je prostor prijetno ogret, pustimo radiatorje in ventile nastavljene na tej stopnji ves čas, radiator pa se bo vključil samo, ko bo temperatura prostora padla pod želeno temperaturo.

Glede na to, da je ogrevanje z radiatorji, z termostatskimi ventili ali brez, lahko precej drago, se danes številni lastniki novogradenj ali starogradenj, ki jih prenavljajo, odločajo za drugačen tip ogrevanja – za toplotne črpalke. Razlog so bistveno nižji stroški ogrevanja, je pa nekoliko več potrebno odšteti za začetno investicijo. Bi se tudi vi morda želeli ogrevati s toplotno črpalko? Več tukaj!

Preberite tudi vse, kar morate vedeti, ko kupujete ali najemate nepremičnino!

© 28. 03. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.