Rezkalnik in drugo sodobno orodje olajša obdelavo lesa
| Članek je bil prebran 306 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Na kaj pomislite, ko slišite besedno zvezo »ročna obdelava lesa«? Prav nobene potrebe ni, da se vam ob tem v misli prikrade podoba zamudnega dela z orodji, ki so jih uporabljali naši dedki. Orodja, ki jih danes domači mojstri in profesionalci uporabljajo za obdelovanje lesa, so namreč tehnološko močno napredovala in se razvila do te mere, da se lahko tudi z ročnimi stroji, kot so vrtalniki, skobljiči in rezkalniki, doseže podobno ali enako natančno opravljeno delo.

Rezkanje - mizar

Delo z lesom je zahtevno, a sproščujoče

Skoraj vsak, ki je kdaj delal z lesom, vam bo povedal, da je delo z njim zelo prijetno, pogosto celo sproščujoče. Les je namreč naravni material, ki ga človek že stoletja, tudi tisočletja dolgo uporablja v različne namene. Če se ozrete okoli sebe, boste v svoji bližini zagotovo zagledali vsaj en iz lesa izdelan predmet. Posebnost izdelkov iz lesa je, da je praktično vsak od njih unikat, saj les ponuja neponovljive oblike, barve in teksture.

Hkrati ta unikatnost obdelavo lesa nekoliko zaplete. Les je namreč porozen, higroskopen in anizotropen material, zato je treba dobro poznati njegove lastnosti in jih upoštevati pri obdelavi. Mizarji se tako že v osnovnem izobraževanju veliko ukvarjajo z ročno obdelavo lesa, saj tudi najsodobnejši stroji pogosto ne morejo nadomestiti spretnega mizarja in njegovega občutka za obdelavo lesa.

Električni rezkarji poenostavijo ročno obdelavo

Med osnovne tehnološke postopke obdelave lesa sodijo žaganje, skobljanje, vrtanje, rezkanje, brušenje in žebljanje. Po zaslugi sodobnih orodij danes ročna obdelava lesa ni več enaka zamudnemu delu v davnih časih. Ročno orodje, kakršen je na primer ročni rezkalnik, ki so ga nekdaj »poganjale« mizarjeve mišice, namreč lahko enostavno nadomestite s strojnim rezkarjem, ki delo opravi enako kvalitetno, a v krajšem času, saj se napajajo neposredno iz električnega omrežja, mizar pa svojo energijo usmerja predvsem v vodenje stroja po površini lesa.

Za vsako nalogo specializirano orodje

Poglejmo na primeru, kako sodobno orodje mojstru olajša ročno obdelavo lesa. Rezkalniki, v strokovni literaturi poimenovani kot ročni rezkalni stroji, so tako danes skoraj v celoti nadomestili ročne profilne skobljiče, s katerimi so mizarski mojstri nekdaj oblikovali lesno površino. Osnovna naloga rezkarjev je profilna obdelava robov, uporabljamo pa jih tudi za rezkanje različnih vzorcev na površino lesa ali za krivuljni izrez ploskovnih lesnih plošč. Za vsa ta opravila so tako na voljo različne specializirane naprave:

© 27. 04. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.