Linearni aktuatorji – osnovni strojni elementi za mehanske pomike
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Kompleksni strojni sistemi se danes uporabljajo na zelo širokem področju. V prvi vrsti naj omenimo proizvodne linije, kjer se različne strojne rešitve uporabljajo za pomoč pri avtomatizirani izdelavi nekih izdelkov. Seveda pa so tudi končni izdelki, namenjeni splošnim uporabnikom, polni strojnih elementov, med katere spadajo tudi linearni aktuatorji. Med njimi najdemo veliko število različnih tipov, ki so prilagojeni za specifično okolje, v katerem operirajo.

Proizvodnja

Linearni aktuatorji v proizvodnih linijah

Industrijska proizvodnja izdelkov je danes visoko avtomatizirana in učinkovita. Za pripravo proizvodne linije imamo na voljo celo kopico strojnih elementov, ki omogočajo zelo natančne premike in obdelavo določenih sestavnih delov končnega izdelka. Pri strojegradnji industrijskih linij ali specializiranih strojev za obdelavo je potrebna natančna umestitev želenih strojnih elementov v sistem, saj bo le tako proizvodnja potekala dovolj učinkovito. Seveda pa se marsikatere podrobnosti nastavijo tudi v samem programu, ki kontrolira premike strojnih elementov.

V tem primeru linearni aktuatorji predstavljajo enega od bazičnih strojnih elementov, ki kontrolira potiske oziroma premike v linearni smeri. V splošnem imajo linearni aktuatorji v proizvodnih linijah dve nalogi: premik oziroma izmet obdelovanca, ali pa njegovo preoblikovanje z uporabo linearne sile. Poleg tega pa se lahko uporabljajo še v okviru servomehanizmov za odpiranje in zapiranje.

Preoblikovanje izdelka z linearno silo

Pri postopkih, kjer želimo obdelovanec preoblikovati s pritiskom, morajo linearni aktuatorji doseči primerno veliko silo. Zato se v tem primeru največ uporabljajo hidravlični linearni aktuatorji, ki omogočajo visoke potiske. Največkrat so tovrstni aktuatorji priključeni na centralni hidravlični sistem, ki zagotavlja dotok hidravlične tekočine – olja pod visokim pritiskom. Silo zagotavlja hidravlični cilinder, ki je priključen na dovod olja, krmiljenje pa poteka preko elektronsko nadzorovanih ventilov. Seveda pa morajo linearni aktuatorji tovrstnega tipa zagotavljati kontroliran potisk in upiranje stranskim silam. Osnovne enote so tako pravzaprav dobro uležajene pomične mizice ali drsniki. Ti so lahko opremljeni s štoperji, potisniki ali prijemali, pri preoblikovanju pa se uporabljajo tudi specifično oblikovani končni deli.

Električni linearni aktuatorji za modularno zasnovo strojev

Linearni aktuatorji električnega tipa so vse v enem – potisnik ali drsna mizica z integriranim električnim cilindrom vijačnega tipa. Z njihovo uporabo lahko poenostavimo sestavo stroja. Zelo uporabni so tudi za naknadno dodajanje funkcionalnosti ali pa tam, kjer ni dostopa do hidravličnega sistema. Še vedno lahko zagotavljajo precej visoke sile pomika, hkrati pa omogočajo tudi enostavno prilagajanje dolžine pomika s pomočjo elektronskega krmilnika. V primerjavi s hidravlično gnanimi linearnimi aktuatorji se precej lažje in z manj sestavnimi deli prilagodi za različne režime delovanja. Lahko pa opravljajo tudi več različnih funkcij na enem mestu.

Pnevmatski aktuatorji

Zelo lahka in enostavna izvedba linearnih aktuatorjev so pnevmatsko gnani linearni aktuatorji. Uporabljajo se za proizvodne korake, ki ne zahtevajo velikih sil. Med te spadajo izmeti obdelovancev ali pa sprememba orientacije. Za pogon koristijo pnevmatski sistem s stisnjenim zrakom, ki se krmili prek elektronskih ventilov. Njihova največja prednost je izjemna hitrost delovanja ter zelo robustna izvedba, ki ne zahteva veliko vzdrževanja.

© 06. 05. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.