Kako izračunamo dolžino dneva?
| Članek je bil prebran 3.461 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Dolžina dneva je eden izmed tistih podatkov, ki so zelo pomembni za letalce, padalce, planince, kmete in mnoge druge ljudi, ki se podajajo v gore ali pa je njihovo življenje in delo močno povezano z vzhajanjem in zahajanjem sonca. Nekateri ljudje namreč svoj dan in delo povsem uravnavajo glede na to, kdaj sonce vzhaja in kdaj bo zašlo. To je še zlasti pomembno pri kmetovanju, življenjskega pomena pa je tudi za vse tiste, ki se podajo v naravo in so odvisni od njenega poteka. Tako je npr. v gorah lahko zelo nevarno, če nas ulovi noč in ostanemo brez zatočišča. Ponoči se je v naravi tudi precej težko orientirati, precej lažje se izgubimo ali poškodujemo.

sončni vzhodDa bi lahko določili dolžino dneva, uro vzhajanja in uro zahajanja sonca, je potrebno poznati nekaj podatkov. Pomembno je, da določimo točen datum dneva, za katerega nas zanima dolžina dneva, ter geografska lokacija za kraj. Včasih je bilo takšno določanje precej bolj zakomplicirano, danes pa so nam na voljo številni kalkulatorji oziroma pripomočki na spletu, v katere samo vtipkamo potrebne podatke in dobimo podatke o vzhodu, zahodu in dolžini dneva. Spodaj smo za vas pripravili primer takšnega izračuna oziroma kalkulatorja:

Izračun dolžine dneva

Pri tem je logično, da se dolžina dneva in tudi dolžina noči spreminjata glede na lokacij. Za natančen izračun dolžine dneva moramo znati izračunati tudi deklinacijo sonca na določen datum in lokacijo. Deklinacija sonca pomeni njegovo kotno oddaljenost od ravnine ekvatorja. Pri izračunu je rezultat v kotnih stopinjah. Te v ure preračunamo tako, da upoštevamo, da Zemlja za obrat 360 stopinj rabi 24 ur, torej cel dan. Iz podatka o dolžini dneva se lahko določi tudi sončni vzhod in zahod.

Kdaj nastopi noč?

Poznamo več različnih oblik mraka. Prva oblika je civilni mrak. Gre za mrak po zahodu sonca, ki traja dokler sonce ne pade več kakor 6 stopinj pod obzorje. Za lažje razumevanje to pomeni, da se s koncem civilnega mraka prižgejo luči javne razsvetljave. Tudi zjutraj, ko se ugasnejo luči, nastopi civilni mrak – zora. Sonce je tedaj 6 stopinj pod obzorjem, civilni mrak zjutraj pa traja do vzhoda sonca.

Naslednja oblika mraka je navtični mrak. Ta se začne s koncem civilnega mraka – torej, ko sonce pade več kakor 6 stopinj pod obzorje. Navtični mrak se zaključi, ko gre sonce 12 stopinj pod obzorje. V tem času je viden horizont, je pa to tudi najboljši čas za opazovanje orientacijskih zvezd, ki jih je tedaj največ. Navtični mrak oziroma zora se zjutraj začne, ko sonce pride na manj kot 12 stopinj pod obzorjem, konec pa je, ko je sonce ponovno 6 stopinj pod obzorjem.

Na koncu poznamo še astronomski mrak. Ta se zvečer začne, ko se konča navtični mrak. To pomeni, da sonce pade pod 12 stopinj pod obzorje. Konec astronomskega mraka pa je, ko sonce pade pod 18 stopinj pod obzorje. To je obdobje, ko v atmosferi ni več opaziti sipane svetlobe sonca. Zjutraj se ta mrak prične, ko je sonce med 18 in 12 stopinjami pod obzorjem.

Preberite si še, kaj morate storiti, če vam nepridipravi ukradejo pametni telefon! Preverite!

© 28. 03. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.