Brez domene ni nič
| Članek je bil prebran 1.573 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Domene so v osnovi internetni oziroma spletni naslovi vaših spletnih mest (spletnih strani), s pomočjo katerih se je v neskončnem svetovnem spletu sploh mogoče znajti. Domene si lastniki spletnih mest lahko izberejo sami, pač glede na zasedenost in področje dejavnosti. Če je domena, ki si jo želite za svojo spletno stran še prosta, jo morate, preden bi jo lahko začeli uporabljati, še registrirati. Registracijo domen ponuja več ponudnikov, ki se profesionalno ukvarjajo s tem.

domeneZakaj sploh domene?

Nekdo, ki je nekoliko bolj vešč računalništva in spleta, bo nemara vedel, da so spletni naslovi na internetu v osnovi sestavljeni iz numeričnega zaporedja številk, ki se imenuje IP naslov. Če ste kdaj takšno numerično zaporedje že videli, potem gotovo veste, da bi si ga najbrž s precej veliko težavo zapomnili na pamet. Primer takšnega IP naslova je na primer 198.124.27.19.  Sedaj pa si predstavljajte, da si morate na pamet zapomniti vse takšne nize številk, ki sestavljajo naslove spletnih strani, ki jih na primer dnevno obiskujete. Jasno je, da bi to povzročilo zmedo in mnogo težav, zato sistem domenskih imen oziroma DNS (Domain Name System) omogoča pretvorbo oziroma preimenovanje zapletenih in dolgih IP naslovov v, do uporabnika mnogo bolj prijazna, imena, ki jih poznamo pod oznako domene.

Različne domene in različne končnice

Poleg različnega jedra same domene, si lahko lastniki spletnih strani izberemo tudi različne končnice domen. Tako lahko izberemo med končnicami kot so: .si, .com, .net, .org, .eu, .info,… Posamezne končnice pokrivajo posamezna področja, medtem ko je na primer domena .com svetovno najbolj razširjena končnica domene.

© 23. 04. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.