Ali bo plastičnim slamicam dokončno odzvonilo?
| Članek je bil prebran 513 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Z začetkom leta 2019 je začela veljati direktiva Evropske unije o obveznih plačljivih nosilnih plastičnih vrečkah. V Sloveniji je bila direktiva zelo dobro sprejeta, tako s strani kupcev kot tudi s strani trgovcev. Vedno več potrošnikov je namreč okoljsko ozaveščenih in se zavedajo onesnaževanja, ki ga povzročajo plastične vrečke.

Ločevanje odpadkov

Vendar pa plastične vrečke niso edini problematični proizvod iz plastike. Še večji problem za okolje predstavljajo plastični izdelki za enkratno uporabo. Med te izdelke spadajo plastični krožniki, plastični pribor, plastični kozarci, plastične slamice in plastične vatirane paličke za ušesa.

V želji, da se zmanjša količina odpadne plastike bo tako od 3. julija 2021 prepovedana prodaja zgoraj navedenih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo na celotnem območju Evropske unije. Poleg omenjenih izdelkov pa se bo prepovedala tudi prodaja posod za živila, izdelanih iz ekspandiranega polistirena (najpogosteje se uporabljajo v prehranski industriji), posode in skodelice za pijačo iz ekspandiranega polistirena ter izdelki iz plastike, razgradljive z okso oksidacijo. Gre za prepoved izdelkov, ki na trgu že imajo cenovno dostopne alternative. Večina slovenskih trgovcev pa se na to prepoved že pripravlja.

Kar nekaj trgovcev se je namreč na prepoved začelo pripravljati hkrati s prepovedjo brezplačnih plastičnih nosilnih vrečk. Tako so na primer v Hoferju, ki ga v Sloveniji zastopa generalni direktor Matevž Martinuč, že pred uradno prepovedjo prodaje s polic umaknili plastičen pribor, kozarce, krožnike in plastične paličke za ušesa. Plastične paličke za ušesa so tako nadomestile paličke s papirnatim vmesnim delom, plastične krožnike in kozarce so nadomestile alternative iz lepenke, plastičen pribor pa je nadomestil pribor iz lesa. Prav tako v Hoferju ponujajo alternativo plastičnim slamicam in sicer kovinske slamice za večkratno uporabo.

Alternative plastičnim izdelkom za enkratno uporabo pa ponujata tudi Spar (ki ga vodi generalni direktor Igor Mervič) in Mercator (pod vodstvom predsednika uprave Tomislava Čizmića). Tako kot Hofer svojim kupcem namreč ponujata okolju prijaznejše alternative izdelkom iz plastike. V Mercatorju tako kot alternativo ponujajo kozarce, krožnike in slamice iz čiste celuloze ter lesen pribor. Podobno ponudbo pa imajo tudi v Sparu.

Ekološke organizacije tako prepoved seveda pozdravljajo. Z odzivom trgovcev in potrošnikov v Sloveniji so zadovoljni tudi slovenski Ekologi brez meja, ki pa pravijo, da bi se naša država lahko zgledovala po kateri izmed bolj ambicioznih evropskih držav. Kot zgled so izpostavili Dansko in Finsko. Obe državi sta na tem področju najbolj strogi in sta uspeli zmanjšati porabo vrečk na državljana na minimum – vsak odrasli državljan namreč na leto porabi samo 4 plastične vrečke, medtem ko jih odrasli Slovenec med 130 in 150. Pozdravljajo pa pripravljenost trgovcev, da omogočajo uporabo lastne embalaže za nakup oreščkov, testenin itd.

Zmanjšanje porabe plastike je nujno za preživetje planeta kot ga poznamo. Da pa to dosežemo ni dovolj sam prepoved prodaje določenih izdelkov, ampak je najpomembnejša sprememba kolektivne miselnosti najprej pri potrošnikih in istočasno pri trgovcih.

© 07. 05. 2024 - minutadozmage. Oglaševanje.